Przetwarzanie zgodnie z prawem
Nie chodzi tu o zgodność wyłącznie z niniejszą ustawą (art. 23), ale z wszelkimi normami prawa, zarówno tymi już istniejącymi w momencie wejścia w życie ustawy, jak i tymi, które dopiero później zostały wprowadzone do porządku prawnego. Zgodność z prawem dotyczy przestrzegania zarówno przepisów prawa materialnego, jak i przepisów dotyczących postępowania.
Zbieranie danych dla oznaczonych celów
Z zastrzeżenia przewidującego obowiązek wyraźnego oznaczenia celu, dla którego dane mają być przetwarzane, wyprowadzane są wnioski, iż:
oznaczenie powinno z reguły być zrealizowane w formie pisemnej, gdyż zdecydowanie ułatwia to dokonywanie później ocen co do przestrzegania "zasady związania celem";
wszelkie niejasności w zakresie wyznaczenia celu, jego zakresu, należy interpretować na korzyść osoby, której dane są przetwarzane (lub z drugiej strony: na niekorzyść administratora), w tym znaczeniu, że osoba ta powinna mieć możność zadecydowania o "spornym" wykorzystaniu jej danych.
Merytoryczna poprawność i adekwatność w stosunku do celów
Jak się zauważa w literaturze, wymóg zapewnienia merytorycznej poprawności danych osobowych przez administratora wiąże się z obowiązkiem uwzględniania przez niego m.in. następujących okoliczności:
znaczenia ewentualnej niedokładności danych z perspektywy osoby, której one dotyczą,
oceny wiarygodności źródła pozyskiwania danych,
konieczności wypracowania trybu weryfikowania prawdziwości danych w odniesieniu do poszczególnych ich kategorii oraz zasad postępowania w przypadku stwierdzenia nieprawdziwości danych; chodzi tu m.in. o powiadomienie o błędnej informacji osób trzecich, którym dane przekazano.